Kas ir ergonomisks virtuves darba trijstūris?
Kas ir ergonomisks virtuves darba trijstūris – tā ir darbības zonu atrašanās vieta ērtā attālumā viena no otras. Šis termins pirmo reizi tika ieviests 1940. gados. Izlietne, plīts un darba virsma tiek uzskatītas par aktīvajām darbības jomām virtuvē. Šī trijstūra sastāvā ir:
- ledusskapis
- izlietne
- plīts virsma.
Neatkarīgi no tā, cik bieži virtuvē notiek darbība un kādus ēdienus gatavojat, Jums vajadzētu būt ērti paņemt produktus no uzglabāšanas vietas, kas ir ledusskapis, nolikt uz virtuves darba virsmas (mazgāt, sagriezt), un tad pagatavot uz plīts.
- Ledusskapis var būt arī kompakts (iebūvēts zem darba virsmas), viendurvju vai divu durvju. Pārliecinieties, ka nekas netraucē durvju atvēršanu. Ja novietojat to stūrī, durvīm ir jāatveras pret sienu, lai atvieglotu lietošanu, tai pat laikā atceroties to, ka ledusskapi nevar novietot pie pašas sienas dēļ roktura.
- Izlietne tiek izvēlēta, pamatojoties uz virtuves skapīšu izmēriem. Plašās virtuvēs derēs jebkura forma un izmērs, mazās ir ideāli izvēlēties kompaktas, bet dziļas izlietnes. Stūra skapītī ir paredzētas īpašas izlietnes, kas pareizi tiek iestrādātas virsmā
- Plīts var būt iebūvējama virtuves galda virsmā vai brīvi stāvoša plīts ar cepeškrāsni. Ērtāk ir uzstādīt neatkarīgu iebūvētu sadzīves tehniku: piemēram – plīts virsma atrodas vienā izlietnes pusē, bet cepeškrāsns atrodas augstajā skapī acu līmenī vai jebkurā no apakšējiem virtuves skapīšiem. Cepeškrāsnij nav obligāti jāatrodas blakus plīts, jo tas neietekmē svarīgo darba trīsstūri.
Kāds ir labākais attālums?
Attālums starp centrālajiem elementiem ir atkarīgs no virtuves platības, bet minimālais ir 120 cm, maksimālais ir 270 cm. Šis noteikums attiecas gan uz mazām, gan arī uz lielām virtuvēm. Mēģiniet novietot šīs darba zonas pēc iespējas tuvāk 120 cm, lai ēdiena gatavošanas laikā nebūtu jānosoļo kilometri.
Svarīgs ir arī ejas platums starp virtuves mēbelēm lineārā divu rindu un U veida virtuvēs. Tas ir 100-120 cm, kas ir svarīgs, lai gan paietu viens otram garām, gan arī lai atverot virtuves skapīšu durvis, tās netraucē pārvietošanos telpā.
Funkcijas dažādiem virtuves izkārtojumiem
Dizains galvenokārt ir atkarīgs no mēbeļu izvietojuma. Darba trīsstūris vienā virtuvē būs kā taisna līnija, otrajā – regulāra vienādmalu, trešajā – vienādsānu trīsstūris.
Papildus virtuves mēbeļu atrašanās vietai jāņem vērā arī to cilvēku skaits, kuri parasti gatavo ēdienu. Sadursmes ir bīstamas, tāpēc ir svarīgi, lai Jūsu ceļi nekrustotos, traucējot viens otram. Plašajās virtuvēs šim nolūkam tiek novietota otra izlietne.
Darba trijstūris lineārā virtuvē
Vienas rindas izvietojums ir visneērtākais lietošanā. Tas ir vai nu pārāk mazs – starp darba zonām ir maksimāli 30-40 cm, vai arī pārāk garš – Jums ir jāorganizē sacīkstes gatavošanas laikā. Lineārā izkārtojuma ietvaros ir 3 veidi, kā izveidot trijstūri:
- Uzstādīšana – ledusskapis, izlietnes un plīts vienā rindā, lai mazgāšanas zona ir vidū. Saskaņā ar darba virsmas trijstūra likumiem, starp izlietni un plīti ir jābūt 80-90 cm, starp izlietni un ledusskapi – 45 cm
- Ja izlemjat ledusskapi novietot pie pretējā sienas, tad novietojiet to tuvu izlietnei
- Papildu darba virsmas – virtuves salas izvietošana virtuve. Šis risinājums ir piemērots lielām virtuvēm, samazinot attālumu starp trijstūra stūriem. Uzstādiet uz salas plīti un virtuves lineārajā daļā novietojiet izlietni un ledusskapi.
Darba trijstūris L-veida stūra virtuvē
Dizaineri bieži piedāvā L-veida virtuves projektus, jo ergonomikas ziņā tiem nav līdzvērtīgu.
Standarta izvietojums pēc darba trijstūra principa – izlietne stūrī, plīts un ledusskapis abās izlietnes pusēs. Virs izlietnes ir vieta trauku uzglabāšanai, starp to un plīts virsmu – darba virsma griešanai, bet pie ledusskapja – tukša galda virsma pārtikas atkausēšanai, nepieciešamā uzglabāšanai.
Ja vēlaties, novietojiet citā virtuves skapītī, stūra skapīti atstājot kā vietu uzglabāšanai, bet pārējās svarīgās darba trijstūra daļas atstājiet pa kreisi un pa labi no izlietnes.
Iekārtojuma noteikumi U veida virtuvei
Virtuvē ar burtu U par sevi liecina ergonomika. Centrā ievietojat izlietni, un blakus tai varat novietot trauku mazgājamo mašīnu. Tas vienkāršos trauku ielikšanas un izņemšanas procesu. Pārējās pozīcijas novietojam uz abām divām pusēm, lai iegūtu vienādsānu trīsstūri.
Ja plānojāt centrā novietot plīti, abās tās pusēs novietojiet arī izlietni un ledusskapi. Bet šis variants būs daudz mazāk ērts un funkcionāls.
Ergonomisks paralēlas virtuves izkārtojums
Divu paralēlu rindu virtuves mēbeļu izvietojums ietver darba virsmu sadalījumu abās pusēs. Vienā pusē atstājiet izlietni, plīti un otrā pusē ledusskapi. Jūs nogursiet, nepārtraukti pārvietojoties turp un atpakaļ. Šajā izkārtojuma variantā neiesakām ledusskapi un izlietni izvietot vienā pusē, jo tas nebūs tik ergonomiski un funkcionāli lietošanā
Virtuves izkārtojums ar salu
Sapņus par salu virtuvē kā amerikāņu kino, var īstenot, ja virtuves platība ir lielāka par 20 kvadrātmetriem. Kā arī tas var ievērojami vienkāršot darba trīsstūra izvietojumu.
Novietojiet gatavošanas vai mazgāšanas zonu uz salas. Otro iespēju ir viegli ieviest virtuves plānojumā privātmājās, iepriekš uzstādot komunikācijas pareizajā vietā. Dzīvoklī ir jāsaskaņo komunikāciju pārnešana, jeb cietīs virtuves estētika, jo tās nebūs noslēptas un izvietotas atbilstoši tehniskajiem ieteikumiem.
Novietojot plīti uz virtuves salas telpas vidū, parūpējieties par tvaika nosūcēju – iebūvētu salā vai piekarināmu pie griestiem. Mūsdienīgi cilindriski modeļi lieliski iederēsies modernā interjerā.
Plānojot jauno virtuves mēbeļu iekārtojumu, ņemiet vērā trijstūra likumu virtuvē, mēģiniet to ieviest savā telpā. Kad varēsiet gatavot ātri, ērti un ergonomiski, Jūs izbaudīsiet gatavošanas procesu, un iespējams, pat iemācīsities dažas jaunas receptes.